środa, 24 sierpnia 2011

Słów kilka o kupowaniu oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek to jeden z produktów, który u mnie w kuchni jest zawsze. Używam jej do smażenia, pieczenia czy jedzenia na zimno-surowo. Dlatego dziś postanowiłam zrobić post-poradnik na temat kupowania oliwy z oliwek.


Stojąc w sklepie przed regałami z oliwą z oliwek można nie raz ogłupieć, tak duży wybór... którą kupić ?? Producenci często nas kuszą ozdobną butelką, "wybarwionym" opisem na temat ich oliwek pochodzących ze słonecznej wspaniałej Italii, aromatem czosnku, bazylii.
Część producentów proponuje oliwę w plastikowej butelce, większość jest jednak w szklanej, zdarzają się i puszki. Ponadto można wybierać pomiędzy oliwami z Hiszpanii, Grecji czy Włoch dostępnych w całej gamie pojemności od 250 ml do 5 L. 

Zacznę najpierw od rodzaju oliwy
Występują 3 rodzaje: 

1) extra vergin- to najwyższej jakości oliwa, która uzyskiwana jest wyłącznie przy pomocy środków mechanicznych bez dodatku środków chemicznych. Kwasowość tej oliwy nie może być wyższa niż 0,8% (określana jest ona w warunkach laboratoryjnych). Jest to najbardziej wartościowa oliwa pod względem konsumpcyjnym i zdrowotnym. Zawiera bardzo dużo witaminy E i niweluje w organizmie zły cholesterol. Dla tego też oliwy extra vergin najlepiej używać tylko do jedzenia na surowo, jako dodatek do sałatek, sosów itd.

2) Sansa=Pomace=Oliwa z wytłoczyn oliwek- oliwa gorszej jakości, jest pozyskiwana z pozostałości po tłoczeniu oliwy extra vergin. Przy pomocy odpowiednich środków chemicznych ekstrahuje się oliwę i poddaje następnie rafinacji. Taką oliwę najlepiej stosować do pieczenia i smażenia, nie posiada ona tak znaczących składników jak extra vergin (jedzona na zimno)


3) Oliwa z oliwek rafinowana= Pure- jest to oliwa, która w wyniku stwierdzenia zbyt wysokiej kwasowości i wad organoleptycznych nie mogła zostać zakwalifikowana do oliwy extra vergin, to oliwa która musiała zostać poddana rafinacji i tym samym została pozbawiona wielu cennych składników oliwy extra vergin. Polecana do smażenia i duszenia, nie do jedzenia na zimno-surowo.

Często na etykietach dobrej oliwy z oliwek można zauważyć skróty: DOP i IGP. Są to certyfikaty przyznawane oliwą pochodzącym z określonych regionów i odznaczające się szczególnymi walorami smakowymi. Są to oznaczenia dające gwarancje najwyższej jakości oliwy z oliwek extra vergin.

Ponadto oliwa jako tłuszcz jest wrażliwa na światło. Dlatego też należy wybierać jedynie te w ciemnych butelkach, najlepiej szklanych, opakowania typu PET mogą nieco zaburzać oryginalny smak oliwy z oliwek extra vergin. W domu przechowujmy ją w ciemnym i chłodnym miejscu.

Oliwy z oliwek extra vergine przeważnie posiadają od 18-24 miesięcy przydatności do spożycia, należy mieć jednak świadomość, iż jest najcenniejsza w pierwszych miesiącach od produkcji.

Często producenci stosują celowo nie prawidłowe określenia bazując na niewiedzy konsumentów  umieszczając na butelkach informacje o tym, iż ich oliwa z oliwek nie zawiera cholesterolu. Żaden tłuszcz roślinny nie zawiera cholesterolu jedynie zwierzęce tłuszcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz